Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic in 2 locuri
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic in 2 locuri

Buna, as vrea va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema. Sunt consilier juridic la o institutie publica si as vrea sa ma angajez la o firma pe 2 ore. Din statutul consilierului juridic vad ca nu se poate dar nu e nici o modalitate? As vrea sa ma descurc mai bine financiar. Multumesc!
Raluci11 a scris:
... si as vrea sa ma angajez la o firma pe 2 ore.

Tot consilier juridic?
Nu neaparat
Legea nr.514/2003 privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic
art.10 Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:
.....
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;
.....
Da, asta am citit si eu. Ma gandeam ca se poate ceva pe baza de voluntariat sau ..
Contract de voluntariat nu poate incheia decat cu persoane juridice de drept public sau de drept privat, fara scop lucrativ, care organizeaza si administreaza activitati de voluntariat si pentru o activitatea desfasurata in domenii precum: arta si cultura, sportul si recreerea, educatia si cercetarea, protectia mediului, sanatatea, asistenta sociala, religia, activismul civic, drepturile omului, ajutorul umanitar si/sau filantropic, dezvoltarea comunitara, dezvoltarea sociala.