Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Activitate de voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Activitate de voluntariat

Buna ziua! La un cabinet de medicina de familie in ce conditii poate lucra o persoana ca voluntar? Nu este angajata in alta parte, are diploma de asistent medical insa nu are ALP deoarece a avut o intrerupere de peste 5 ani in activitate.
Trebuie inregistrat la OFM sau in alta parte contractul de voluntariat?
Voluntariatul se poate desfăşura în domenii precum: arta şi cultura, sportul şi recreerea, educaţia şi cercetarea, protecţia mediului, sănătatea, asistenţa socială, religia, activismul civic, drepturile omului, ajutorul umanitar şi/sau filantropic, dezvoltarea comunitară, dezvoltarea socială.

Contractul de voluntariat se poate incheia numai cu persoane juridice de drept public sau de drept privat, fără scop lucrativ, care organizează şi administrează activităţi de voluntariat.

In speta, nu este posibil sa se incheie un contract de voluntariat cu acel cabinet de medicina de familie.