Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de voluntariat beneficiar persoana fizica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de voluntariat beneficiar persoana fizica

In legea 78/2014 a voluntariatului se mentioneaza ca si persoanele fizice pot incheia contracte de volkuntariat nu numai ONg urile. In ce conditii si pentru ce activitati a gandit legiuitorul ca persoanele fizice pot incheia contracte voluntariat ca beneficiari ? Ce activitati ar putea fi desfasurate ?
Activitatea de interes public reprezintă activitatea desfăşurată în domenii precum: arta şi cultura, sportul şi recreerea, educaţia şi cercetarea, protecţia mediului, sănătatea, asistenţa socială, religia, activismul civic, drepturile omului, ajutorul umanitar şi/sau filantropic, dezvoltarea comunitară, dezvoltarea socială.