Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala

Pot face o plangere penala pentru sustragere de documente din firma, impotriva unui fost angajat, care m-a dat in judecata si care a depus la dosar documente care nu trebuiau sa fie in posesia lui, cum ar fi state de plata, contracte, deci ma pot gandi ca a sustras din firma si alte documente importante.
In ce conditii pot face asta??

Multumesc!
gabi.gabryel, utilizator
Sigur ca da! Plangerea o adresati la parchet sau politie sub aspectul infractiunii de furt, poate fi divulgarea secretului profesional sau abuz de incredere ori sustragere sau distrugere de inscrisuri. Depinde de speta. Consultati un avocat.