Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

buna ziua . am lucrat in 2010 timp de 6 luni la un " patron ",afaceri cu statul . in luna decembrie am ramas acasa, nu a amintit nimic de cartea de munca . nu vreau sa raman pagubit de 6 luni vechime. in aceasta situatie sunt multe persoane ce lucreaza/au lucrat la firma asta . nu a facut nimeni vreun contract de munca, totul e la negru. ce e de facut ? va multumesc. ROMANIA te iubesc . #-o
neo2, utilizator
Cu dovezi solide ca ati lucrat acolo mergeti si faceti o reclamatie la ITM.
De ce ati acceptat o asemenea stare? Acum va fi greu (dar nu imposibil) sa restabiliti situatia (cu ajutorul ITM sau in justitie). Daca vi se recunoaste activitatea va trebui atat dv. cat si angajatorul sa plateasca contributiile si impozitele pe perioada respectiva. Credeti ca o sa cedeze usor?
pai dovezi mai solide decat martorii , sunt?
eu unul am lucrat ca inginer, e drept 6 luni, dar sunt mecanici de utilaje care sunt in aceeasi situatie
Pai nu mai stati pe ganduri, ca timpul trece............., mergeti la ITM.
ITM- ul, poate da ca masura in urma unui control sa va plateasca salariile. (insa nu poate obliga firma sa faca asta).
Daca nu merge cu ITM-ul, va trebui sa va adresati instantei.
Popa Adrian, Contabil