Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... depunere plangere intarziata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

depunere plangere intarziata

o persoana este amenintata cu o arma si batuta , dar nu depune plangere la politie imediat
daca depune plangere cu martori dar dupa cativa ani mai este luata in considerare?
Nu.:)
Depinde de cat de grav este batut, de cate zile de ingrijiri medicale are.
Daca este vorba despre vatamare corporala grava, nu este un termen, exista doar prescriptia raspunderii penale.
Daca sunt sub 20 de zile de ingrijiri medicale, termenul este de 2 luni de cand partea vatama a aflat cine e faptuitorul.
Nu se mai poate depune plangere penala dupa cativa ani.
Mda...cum spuneam si pe alt topic..postam ca sa ne bagam in seama si sa facem...rating!!!;)
Discutam...discutii...ca asa da bine!:)
Daca acea persoana a fost si sechestrata plangerea poate fi cercetata de organe.Daca nu a fost sechestrata problema se prezinta asa cum s-a aratat de toti cei de mai sus.

avocat Claudiu Lascoschi