avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... parte vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

parte vatamata

ce trebuie sa fac sa mi obtin despagubirile de la un inculpat -loviri si alte violente.
acum o luna s a terminat recursul cu decizie definitiva.
Cel mai recent răspuns: xuser , utilizator 13:00, 4 Februarie 2011
Sa puneti in executare hotararea prin intermediul unui executor judecatoresc.
adica platesc un executor si il executa silit pe inculpat.

imi da banii integral sau esalonat?

in cat timp?


are pedeapsa de 3 luni cu suspendare si 2 ani si 3 luni de incercare.
Luati legatura cu un executor si in functie de varianta de excutare..veti vedea situatia.
Daca se executa hotararea prin poprire pe venit., evident vorbim de o achitarea esalonata.
Daca debitorul are un imobil in poprietatea se poate proceda la executarea silita imobiliara.
Daca nu are nici venit si nici imobil in proprietate mai exista varianta popririi asupra contului bancar, daca are evident vreunul cu lichiditati.

Ultima modificare: Joi, 27 Ianuarie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
dar are sa mi dea 1500 lei

se executa silit imobilul acestuia pentru suma asta daca el nu vrea sa mi dea banii?
Nu. Suma este prea mica. Varianta viabila este sa i se opreasca din salariu 2-3 luni la rand (daca este angajat).

Alte discuții în legătură

Executare silita imobil pentru un credit de nevoi personale AnnaStoica AnnaStoica Buna ziua!Mama mea a luat un credit de nevoi personale in anul 2007 ,in valoare de 28000 lei fara sa garanteze cu vreun bun.Pana in anul 2010 a platit ratele ... (vezi toată discuția)
Executare silita ada2011 ada2011 Buna ziua, am avut un proces pe care l-a castigat partea adversa, inclusiv recursul. trebuie sa platesc 10000 ron. nu am primit acasa comunicarea de la recurs. ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu danny2011 danny2011 Am un titlu executoriu de executare silita, hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. M-am dus cu ea la executorul judecatoresc si am convenit ca ... (vezi toată discuția)