Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... parte vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

parte vatamata

ce trebuie sa fac sa mi obtin despagubirile de la un inculpat -loviri si alte violente.
acum o luna s a terminat recursul cu decizie definitiva.
Sa puneti in executare hotararea prin intermediul unui executor judecatoresc.
adica platesc un executor si il executa silit pe inculpat.

imi da banii integral sau esalonat?

in cat timp?

are pedeapsa de 3 luni cu suspendare si 2 ani si 3 luni de incercare.
Luati legatura cu un executor si in functie de varianta de excutare..veti vedea situatia.
Daca se executa hotararea prin poprire pe venit., evident vorbim de o achitarea esalonata.
Daca debitorul are un imobil in poprietatea se poate proceda la executarea silita imobiliara.
Daca nu are nici venit si nici imobil in proprietate mai exista varianta popririi asupra contului bancar, daca are evident vreunul cu lichiditati.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
dar are sa mi dea 1500 lei

se executa silit imobilul acestuia pentru suma asta daca el nu vrea sa mi dea banii?
Nu. Suma este prea mica. Varianta viabila este sa i se opreasca din salariu 2-3 luni la rand (daca este angajat).