Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua, am avut un proces pe care l-a castigat partea adversa, inclusiv recursul. trebuie sa platesc 10000 ron. nu am primit acasa comunicarea de la recurs. este legal sa ma someze avocatul lor ca intr-o zi sa platesc toata suma, ca sa nu ma execute? exista vreo posibilitate s-o platesc in rate, tinand seama ca sunt intretinator de familie?
Este vorba de obligatia de a plati o suma de bani, nu au nevoie sa va someze inainte de a trece la executare.
Puteti cere creditorului platii sa va aprobe plata esalonata, dar nu e obligat sa accepte.
in locul dvs, as raspunde si m-as obliga sa platesc in rate suma respectiva, ca sa evit sa mai platesc 1500-2000 lei si catre executor.
v-a notificat ca sa demonstreze ca nu ati excutat de bunvoie. faceti-i si dvs un raspuns tot prin avocat si poate rezolvati...altfel va executa silit si mai veti avea si cheltuieli suplimentare cu executarea ( onorariu executor, onorariu avocat si expertize, plus daune de intarziere)
multumesc frumos
poate sa faca asta chiar daca nu a investit hotararea ca fiind defintiva, irevocabila si executorie ?
ContSters214341, utilizator
Nu se mai investeste cu formula executorie, e suficienta doar legalizarea.