Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... codul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

codul penal

buna, va rog sa-mi raspundeti si mie: odata cu intrarea in vigoare al noului cod penal, la cei condamnati definitiv le redozeaza 1/3 din pedeapsa conform constitutiei tarii? mica reforma se aplica si celor condamnati definitiv pt omor deosebit de grav? va rog ajutatima. va multumesc!!
buna . i-mi puteti da detalii cu privire la nr. acestui articol sau unde-l pot citi pt a afla mai multe despre aceasta chestiune ? multumesc
Nu se aplica legea penala mai favorabila in cazul asta.
trudi16 a scris:

buna, va rog sa-mi raspundeti si mie: odata cu intrarea in vigoare al noului cod penal, la cei condamnati definitiv le redozeaza 1/3 din pedeapsa conform constitutiei tarii? mica reforma se aplica si celor condamnati definitiv pt omor deosebit de grav? va rog ajutatima. va multumesc!!

Stati ca ati amestecat Codul penal cu Noul Cod penal, Legea 202/2010 privind Mica reforma si Constitutia, toate sunt legi diferite. Noul Cod penal nu a intrat inca in vigoare, iar Legea 202/2010 vine si in completarea Codului penal actual.
Cei condamnati defninitiv nu pot beneficia de aceasta reducere a pedepsei.

@neo2
"Judecata in cazul recunoasterii vinovatiei - Art. 320^1
Pana la inceperea cercetarii judecatoresti, inculpatul poate declara personal sau prin inscris autentic ca recunoaste savarsirea faptelor retinute in actul de sesizare a instantei si solicita ca judecata sa se faca in baza probelor administrate in faza de urmarire penala.
Mai multe detalii gasiti in Legea 202/2010, respectiv Art. XVIII. alin. 43.
ContSters178374, utilizator
Nu se aplica prevederile art 320 indice 1 Cod procedura penala decat pana la inceperea cercetarii judecatoresti. Daca e deja condamnat este imposibil de aplicat, oricum legea se refera la reducerea limitelor pedepsei nu a pedepsei in sine.
trudi16 a scris:

buna, va rog sa-mi raspundeti si mie: odata cu intrarea in vigoare al noului cod penal, la cei condamnati definitiv le redozeaza 1/3 din pedeapsa conform constitutiei tarii? mica reforma se aplica si celor condamnati definitiv pt omor deosebit de grav? va rog ajutatima. va multumesc!!

In cazul omorului nu se aplica oricum Legea nr 202 / 2010.
Nici daca se afla in prezent in faza de urmarire penala nu se aplica.
Prin urmare, nu aveti nicio sansa.

avocat Claudiu Lascoschi