avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proces-verbal cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proces-verbal cercetare disciplinara

Salut,

Este obligatoriu dpdv legal ca p-v de cercetare disciplinara sa fie semnat de angajatul cercetat?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mihaela Cornila , Consultant resurse umane 15:00, 26 August 2009
Proces-verbal privind desfasurarea procedurii cercetarii disciplinare prealabile trebuie semnat numai de membrii comisiei numiti pentru cercetarea disciplinara prealabila.
Multumesc, Elis.
smeagull a scris:

Salut,

Este obligatoriu dpdv legal ca p-v de cercetare disciplinara sa fie semnat de angajatul cercetat?

Multumesc.


daca la sedinta comisiei de disciplina se prezinta si persoana cercetata disciplinar consider ca este corect ca p.v. sa fie semnat de catre membrii comisiei de disciplina cat si cel cercetat
claudia baltatescu a scris:

smeagull a scris:

Salut,

Este obligatoriu dpdv legal ca p-v de cercetare disciplinara sa fie semnat de angajatul cercetat?

Multumesc.

Cel cercetat da oricum declaratie scrisa , iar procesul verbal constata indeplinirea conditiilor prevazute de lege pt efectuarea cercetarii, mb comisiei prezenti si sanctiunea propusa.
In acest sens cred ca sunt si disp.
Art. 33. - Lucrările fiecărei şedinţe a comisiei de disciplină se consemnează într-un proces-verbal semnat de preşedintele şi de ceilalţi membri ai comisiei de disciplină, precum şi de secretarul acesteia. din Hotărâre nr. 1344/2007 din 31/10/2007 privind normele de organizare şi funcţionare a comisiilor de disciplină





Ultima modificare: Joi, 17 Aprilie 2008
orca, utilizator
Salut din nou, si multumesc de raspunsuri.

Inca 2 intrebari:
in ce masura si in ce temei H.G. 1344/2007 se aplica in domeniu privat?
ce se relevanta juridica are faptul ca angajatul cerectat nu dorste sa dea o declaratie scrisa?

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Martor in litigiu de munca bobcat27ad bobcat27ad Poate fi martor intr-un litigiu de munca liderul de sindicat care a participat in calitate de observator fara drept de vot la cercetarea disciplinara a ... (vezi toată discuția)
Pv cercetare disciplinara luminita_zenaida luminita_zenaida Am fost supusa unei cercetari disciplinare, un subterfugiu in care am fost torurata psihic mai mult de o ora. Pentru ca am stiut sa ma apar si sa contracarez ... (vezi toată discuția)
Urgent cercetare discplinara! stanceni stanceni Buna ziua Desi CM nu prevede numirea unei comisii de cercetare disciplinara, in vederea efectuarii procedurii a fost numita o comisie, care a participat la ... (vezi toată discuția)