Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara cand tatal se afla in concediu de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara cand tatal se afla in concediu de paternitate

Tatal fiicei mele s-a recasatorit si se afla in concediu de paternitate pt copilul rezultat din aceasta casatorie.Fiicei mele nu i-a platit niciodata pensie alimentara,dar nici eu nu am solicitat acest lucru.as dori sa stiu in ce conditii se poate plati retroactiv pensie alimentara daca nu a existat niciodata un proces,si ce procent poate plati din indemnizatia de ingrijire copil.mentionez ca a lucrat in ultimii 10 ani cu carte de munca.va multumesc anticipat
Il puteti actiona in instantza pentru stabilirea pensiei alimentare , care pentru un copil este pana la 25% din veniturile realizate , dar acest cuantum poate fi si mai mic , in functie de nevoile personale ale copilului.
Pensia alimentara se va stabili tinand seama de niste aspecte personale ale tatalui , ale mamei si ale situatie copilului.
Toate aceste considerente vor fi avute in vedere de instantza de judecata.
Tatal copilului va aduce adeverintza de la societateta comerciala in care acesta isi desfasoara activitatea , fiind luate in considerare veniturile cu caracter permanent .NU se va plati retroactiv , ci doar din momentul in care va exista o hotarare judecatoreasca.
Faceti o cerere de chemare in judecata pentru stabilirea pensiei alimentare, copilul beneficieaza de ea pana in momentul in care implineste 25 de ani si este in continuare studiilor.
amaliamatei a scris:

Tatal fiicei mele s-a recasatorit si se afla in concediu de paternitate pt copilul rezultat din aceasta casatorie.Fiicei mele nu i-a platit niciodata pensie alimentara,dar nici eu nu am solicitat acest lucru.as dori sa stiu in ce conditii se poate plati retroactiv pensie alimentara daca nu a existat niciodata un proces,si ce procent poate plati din indemnizatia de ingrijire copil.mentionez ca a lucrat in ultimii 10 ani cu carte de munca.va multumesc anticipat

Daca s-a recasatorit inseamna ca ati fost casatoriti si apoi ati divortat.
Atunci cum nu a existat nici un proces?
Daca ati divortat instanta a stabilit si pensia de intretinere.
Sau am mers prea departe cu rationamentul?:hm:
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Cred ca se plateste pana la implinirea varstei de 18 de ani, iar daca copilul isi continua studiile se plateste pana la terminarea lor, dar nu mai mult de 26 de ani.;)
Eu m-am exprimat gresit.Nu am fost casatoriti niciodata,dar copilul este recunoscut.Acum el este in concediu de paternitate pt noul sau copil
amaliamatei a scris:

Eu m-am exprimat gresit.Nu am fost casatoriti niciodata,dar copilul este recunoscut.Acum el este in concediu de paternitate pt noul sau copil

In acest caz, va sfatuiesc sa-l chemati in judecata pt. incredintarea copilului, care include si stabilirea pensiei de intretinere.