Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere concesionare teren domeniu public
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere concesionare teren domeniu public

salut, in primul rand as dori sa stiu exact care este
diferenta intre inchirierea si concesionarea unui teren
din domeniu public, m-ar interesa constructia unui spatiu comercial,
care ar fi solutia cea mai rapida usor de realizat si ieftina binenteles,
spre exemplu in ultimul timp au aparut foarte multe mini parcuri auto second-hand
de 50-100mp imprejmuite cu gard unde baietii vand masini,
aceste terenuri sunt inchiriate de la primarie?, din cate am inteles concesionarea
este exclusiv pentru a construi ceva pe acel teren, din proprie experienta stiti cumva
redeventa este suficient de mare incat sa te descurajeze si cum se plateste anual sau lunar,
Daca doriti sa construiti ceva e indicat sa solicitati concesionarea terenului respectiv. Pentru terenul concesionat se plateste o redeventa anuala, spre deosebire de inchiriere, in cazul careia discutam de sume lunare ce urmeaza a fi achitate.
In ce priveste parcurile auto second hand acestea pot fi construite si pe proprietati private, nu neaparat pe domeniul public al localitatii.
De obicei se stabileste un pret de pornire si in functie de numarul de candidati si pretul oferit de acestia se ajunge la pretul de adjudecare care va fi si pretul contractului de concesiune.