Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Am consultat legea 19/2000, art 92 (1) d). Daca salariul depaseste 1/4 din salariul mediu brut pe economie, tot nu s-ar poate cumula pensia cu salariul in conditiile in care lucrez intr-un mediu privat, deci nu as avea 2 venituri de la stat?
Va multumesc
Dar de ce ati citit Legea nr. 19/2000? Acest act normativ a fost abrogat prin Legea nr. 263/2010, in vigoare de la 1 ianuarie 2011. Potrivit Legii nr. 263/2010 puteti sa cumulati pensia de urmas cu veniturile provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie. Situatiile pentru care asigurarea este obligatorie sunt prevazute la art. 6 din Legea nr. 263/2010.

Puteti citi Legea nr. 263/2010 in fisierul atasat articolului de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Art. 118. – (1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).

Art. 84. – Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani.

Gabriela Pintea, Consilier juridic