avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare leasing financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare leasing financiar

va rog o lamurire in ceea ce priveste reevaluarea lesingului finaciar
Exemplu concret;un autoturism achizitionat in regim lesing achizitionat in ian 2010 ptr care trebuie sa fac reevaluarea la 31.12.2010
diferenta ramasa de plata de 8000 euro * (curs istoric 4.1073-4.2848curs valutar la 31.12.2010)=0.1775*8000=1420 ron
articol contabil 6588=167 1420
dar in fiecare factura de rata leasing a fost specificat si am platit diferenta de curs in 665
nu cumva ar fi corect sa maresc valoarea mijlocului fix adica 2133=167 cu valoarea de 1420?!!!!!!!!!
daca as face primul articol contabil m-as inregistra de doua ori cu cheltuiala
asa cred#-o
va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: muresanclaudia , utilizator 20:18, 16 Februarie 2011
1. este corect sa reevaluati doar soldul
2. diferentele de curs aferente ratelor s-au inregistrat corect la momentul platii; reevaluarea soldului nu inseamna inregistrarea dubla a aceleeasi cheltuieli;
3. nu puteti inregistra dobanda valoarea mj fix decat in anumite imprejurari (investitii pe termen lung)

Succes!
va multumesc mult ptr raspuns si-mi permit sa va rog inca o lamurire
reevaluarea soldului influenteaza contul mijlocului fix(213)
daca lunar fac 665=167 la sf anului facand reevaluarea fac 6588=167 nu cumva cheltuielile sunt prea mari?:((
cu mii de multumiri
1. reevaluarea activelor se face in paralel si separat de rrevaluarea pasivelor; e posibil ca, achizitionand un autoturism acum 2 ani, sa aveti o obligatie sensibil mai mare decat valoarea actuala a autoturismului, care a scazut datorita scaderii preturilor pe timp de criza.
2. reevaluarea activelor genereaza capitaluri proprii si credit fiscal, deci sa nu va para rau ca, aparent, cheltuielile sunt "prea" mari...
Va rog, am o nelamurire, tot in privinta reevaluarii leasingului fianciar. S-a achizitionat in luna decembrie 2010 un autoturism, achitandu-se in aceasta luna numai avansul + comision+alte servicii. Incepand cu luna ianuarie s-a primit factura pe rata 1 + dobanda 1 + diferente de curs.
In acest caz se mai face reevaluarea leasingului financiar la data de 31.12.2010?

Multumec anticipat pentru raspunsuri.
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2011
muresanclaudia, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contul 167 - leasing gabi.b gabi.b In urma inregistrarilor lunare a facturilor de leasing soldul creditor al contului 167 a ajuns pe 0. Mai am 2 facturi de inregistrat deoarece mai sunt 2 luni ... (vezi toată discuția)
Tratament contabil si fiscal factura leasing negut_dorina negut_dorina buna ziua , cum inreg o factura de leasing un avans platit la un autoturism , si cum inreg ratele de leasing in continuare?tb sa deduc tva pe jumatate ?va rog ... (vezi toată discuția)
Reevaluare leasing financiar Ana M Eliade Ana M Eliade Nu am facut reevalauarea contractelor de leasing financiar. Este in regula sa o corectez ca pe o eroare contabila pe seama rezultatului reportat, sa refac ... (vezi toată discuția)