Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare leasing financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare leasing financiar

va rog o lamurire in ceea ce priveste reevaluarea lesingului finaciar
Exemplu concret;un autoturism achizitionat in regim lesing achizitionat in ian 2010 ptr care trebuie sa fac reevaluarea la 31.12.2010
diferenta ramasa de plata de 8000 euro * (curs istoric 4.1073-4.2848curs valutar la 31.12.2010)=0.1775*8000=1420 ron
articol contabil 6588=167 1420
dar in fiecare factura de rata leasing a fost specificat si am platit diferenta de curs in 665
nu cumva ar fi corect sa maresc valoarea mijlocului fix adica 2133=167 cu valoarea de 1420?!!!!!!!!!
daca as face primul articol contabil m-as inregistra de doua ori cu cheltuiala
asa cred#-o
va multumesc anticipat
1. este corect sa reevaluati doar soldul
2. diferentele de curs aferente ratelor s-au inregistrat corect la momentul platii; reevaluarea soldului nu inseamna inregistrarea dubla a aceleeasi cheltuieli;
3. nu puteti inregistra dobanda valoarea mj fix decat in anumite imprejurari (investitii pe termen lung)

Succes!
va multumesc mult ptr raspuns si-mi permit sa va rog inca o lamurire
reevaluarea soldului influenteaza contul mijlocului fix(213)
daca lunar fac 665=167 la sf anului facand reevaluarea fac 6588=167 nu cumva cheltuielile sunt prea mari?:((
cu mii de multumiri
1. reevaluarea activelor se face in paralel si separat de rrevaluarea pasivelor; e posibil ca, achizitionand un autoturism acum 2 ani, sa aveti o obligatie sensibil mai mare decat valoarea actuala a autoturismului, care a scazut datorita scaderii preturilor pe timp de criza.
2. reevaluarea activelor genereaza capitaluri proprii si credit fiscal, deci sa nu va para rau ca, aparent, cheltuielile sunt "prea" mari...
Va rog, am o nelamurire, tot in privinta reevaluarii leasingului fianciar. S-a achizitionat in luna decembrie 2010 un autoturism, achitandu-se in aceasta luna numai avansul + comision+alte servicii. Incepand cu luna ianuarie s-a primit factura pe rata 1 + dobanda 1 + diferente de curs.
In acest caz se mai face reevaluarea leasingului financiar la data de 31.12.2010?

Multumec anticipat pentru raspunsuri.
muresanclaudia, utilizator