avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INREGISTRARI CONTUL 167 - LEASING
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INREGISTRARI CONTUL 167 - LEASING

In urma inregistrarilor lunare a facturilor de leasing soldul creditor al contului 167 a ajuns pe 0. Mai am 2 facturi de inregistrat deoarece mai sunt 2 luni si se termina contractul. In ce cont inregistrez aceste sume, aferente celor 2 facturi care mai sunt de primit?
Cel mai recent răspuns: dutescu maria , utilizator 11:43, 16 Octombrie 2015
In mod normal, in contul 167 ar fi trebuit sa aveti inregistrata valoarea mijlocului fix achizitionat, si sa ajunga pe zero odata cu ultima factura primita pentru leasing, in functie de scadentar. Fie s-a/s-au strecurat eroare/erori contabila, fie contractul e in euro si nu s-au efectuat reevaluarile in mod corect.
Contul 167 la sfarsitul fiecarei luni tb sa reprezinta valoarea ramasa a creditului acordat conform unui scadentar (total euro*curs sf perioada). In mod curent scadentarele se mai modifica, solicitati de la societatea de leasing ultimul scadentar.
Daca e problema de reevaluare:
Evidentiati facturile in contul 167 (167 = 401) si apoi creditati contul 167 cu 665, daca e problema de reevaluare.
Daca sunt erori de inregistrare in ctb. se corecteaza conform legii contabilitatii.
Scadentarul este in euro, facturile emise lunar sunt in lei. Care sunt inregistrarile concrete care se fac la sfarsitul fiecarei luni?
Se face evaluare si pentru facturile emise si platite in aceeasi luna sau numai pt cele platite in luna urmatoare emiterii lor?
Diferentele din reevaluarea lunara nu se duc in cont 668 sau 768?
exemplu de inregistrare:
in luna decembrie 2010, la 31.12.2010, cf scadentarului, mai raman de achitat 3 rate (ian-feb - mart 2011). adunati aceste rate (cv acestora in euro), inmultiti-le cu cursul de 4.2848 (31.12.2010) si inregistrati in contul 167 diferentele de curs valutar (pe 668 sau 768 cum a zis colega, scuze am considerat din graba situatia datoriilor externe).
repet aceasta inregistrare se face lunar, la cursul de la sfarsitul lunii.

In cazul prezentat de dvs., nu se reevaluiaza facturile, acestea fiind in lei si decontate tot in lei la cursul din data facturii ( in principiu cam asa sunt leasing-urile).
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire legata de leasing.
Am inregistrat contractul care este in euro platibil in lei.
Am inregistrat contractul 2133=167 46365.8 ron adica 10431 euro x 4.445 (curs euro contract)= 46365.8 ron , avans ..
rata 1 cf. factura 124.45 euro x 4.4748 curs factura = 561.37 ron
rata 1 cf. contract 124.45 euro x 4.445 curs contract= 553.18ron in cont 167
diferenta de curs ar fi = 8.19 ron in 665
conform factura diferenta de curs este calculata tinand cont de curs 31.07.2015 (am in fata o fact din august ca ex.)
Intrebarea este ce diferenta inregistrez in contabilitate?
Pe cea dintre curs istoric si curs factura sau curs sfarsit de luna curs factura din factura?
Mai am o intrebare contul 167 cu sold in ron mai trebuie evaluat la sfarsit de luna la curs euro si inregistrez diferente 668/768?
Ultima modificare: Vineri, 16 Octombrie 2015
dutescu maria, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract leasing tatiana1 tatiana1 La un contract de leasing in EURO conform Ordin 3055/2009 cont 665 sau 765 , o societate care a cumparat are obligatia de a inregistra in contabilitate ... (vezi toată discuția)
Leasing financiar porsche violeta_nuky violeta_nuky Buna seara, ma confrunt cu o mare problema .Am un leasing financiar intern leasing Porsche. Lunar vine factura doar cu rata si dobanda calculate la curs eur ... (vezi toată discuția)
665/765 si 668/768 - conform ordin 3055 romicichi romicichi Buna ziua. Din cate am inteles, se folosesc 665/765 pt. evaluarea creantelor, datoriilor , disponibilitatilor din banca,casa, etc. exprimate in valuta, iar ... (vezi toată discuția)