Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general 665/765 si 668/768 - conform ordin 3055
Discuție deschisă în Contabilitate în general

665/765 si 668/768 - conform ordin 3055

Buna ziua. Din cate am inteles, se folosesc 665/765 pt. evaluarea creantelor, datoriilor , disponibilitatilor din banca,casa, etc. exprimate in valuta, iar 668/768 pt. cele in lei a caror decontare se face in functie de cursul unei valute. Am urmatoarele intrebari: soldul lui 167(leasing financiar) la sf. an 2009 este la cursul istoric, lunar am facut evaluarea decontarilor ratelor si dobanzii prin compararea cursului istoric cu cursul din factura lunara astfel:
% = 404
167 -rata la curs istoric
765/665 - dif. favor./nefav. intre curs istoric si curs din fact.
Trebuie sa fac evaluarea soldului 167 de la sfarsitul anului 2009 la curs BNR de la sf. an 2009 ? Care sunt inregistrarile in acest caz?
In cazul facturilor lunare de rata si dobanda, evaluarea o fac la curs BNR de la sf. lunii in fct. de curs istoric sau de curs de facturare ?
Pentru soldul 411 si 401 de la sf. an 2009 se fac evaluari la curs BNR separat pt. fiecare factura din componenta soldului, chiar daca fact. au vechime de 2 -3 luni?
romicichi a scris:

Buna ziua. Din cate am inteles, se folosesc 665/765 pt. evaluarea creantelor, datoriilor , disponibilitatilor din banca,casa, etc. exprimate in valuta, iar 668/768 pt. cele in lei a caror decontare se face in functie de cursul unei valute. Am urmatoarele intrebari: soldul lui 167(leasing financiar) la sf. an 2009 este la cursul istoric, lunar am facut evaluarea decontarilor ratelor si dobanzii prin compararea cursului istoric cu cursul din factura lunara astfel:
% = 404
167 -rata la curs istoric
765/665 - dif. favor./nefav. intre curs istoric si curs din fact.
Trebuie sa fac evaluarea soldului 167 de la sfarsitul anului 2009 la curs BNR de la sf. an 2009 ? Care sunt inregistrarile in acest caz?
In cazul facturilor lunare de rata si dobanda, evaluarea o fac la curs BNR de la sf. lunii in fct. de curs istoric sau de curs de facturare ?
Pentru soldul 411 si 401 de la sf. an 2009 se fac evaluari la curs BNR separat pt. fiecare factura din componenta soldului, chiar daca fact. au vechime de 2 -3 luni?

1) 167 se reevalueaza la sfarsit de an 2009 si in 2010 lunar cu 765/665 pt leasing extern si 768/668 pt leasing intern.

2) da, asa este corect sa se reevaluaze fiecare factura in parte pentru a avea in permanenta o oglinga clara a fiecarui sold, si, de asemenea pentru stabilirea exacta a diferentelor de curs in momentul platii . Multe programe de conta fac automat acest lucru. Cine nu are in program aceasta facilitate lucreaza pe un excel.

Succes!