Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare!

Buna ziua.Am un contract de vanzare cumparare (cu clauza de intretinere) cu o batrana. In contract este stipulat ca i-am dat bani in fata notarului si ca ii asigur hrana,imbracaminte, si la deces o voi inmormanta.Intrebarea mea este daca as putea sa pun gaj pe acel apartament (eu stau separat de dansa ,am luat casa cu credit de la banca) ,pentru a-mi refinanta creditul de la banca.
pot sa il pun gaj?

Multumesc.
daca banca este de acord cu punerea unei ipoteci pe acel apartament, de ce nu?Contractul poate fi desfiintat prin instanta pentru neindeplinirea obligatiilor dar ipoteca va ramane.
intrebati inainte la banca despre acest aspect. au obiceiul sa va raspunda ca nu e posibil, dupa ce va iau banii pt analiza dosar
Si ce se intampla daca batrana se razgandeste?? Ma gandesc ca nu il vand apartamentul e vorba doar de ipoteca.. Nu stiu daca se va putea...
Multumesc mult