avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... nedepunerea la termen a declaratiei 220
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

nedepunerea la termen a declaratiei 220

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care este amenda pentru nedepunerea la termen a declaratiei privind venitul estimat.
Stiu ca termenul limita este 31 ianuarie, dar nu cred ca voi reusi sa o depun pana atunci.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: riv31 , utilizator 21:36, 19 Ianuarie 2012
termenul este 31 ianuarie numai daca pana acum ati fost impus la norma de venit.
amenda este de la 10 la 100 lei, cu posibilitatea de a plati 5 lei in 48h
IN INSTRUCTIUNILE DE COMPLETARE A FORMULARULUI 220 ([ link extern ] :
- daca au realizat pierderi in anul anterior
- daca au realizat venituri in perioade mai scurte decat anul fiscal ori
- cei care din motive obiective estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel putin 20% fata de anul fiscal anterior VOR DEPUNE DECLARATIA 220 ODATA CU DECLARATIA PRIVIND VENITUL REALIZAT.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza venitul estimat pentru d220? analici analici Buna ziua va rog sa imi spuneti cum se calculeaza venitul estimat pentru declaratia D220 (vezi toată discuția)
Nedepunere declaratia 220 ContSters156394 ContSters156394 Ce se intampla daca nu se depune declaratia 220 pana la termenul stabilit (15 mai 2011, din cate stiu)? Cum pot afla intotdeauna care sunt declaratiile si ... (vezi toată discuția)
Declaratia 221 privind impozitul estimat din activitati independente DonCurent DonCurent buna ,daca nu am depus inca declaratia 221 si o depun saptamina viitoare are ceva ? va multumesc anticipat (vezi toată discuția)