Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Speta extrem de complicata in INSOLVENTA! Rog urgent ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Speta extrem de complicata in INSOLVENTA! Rog urgent un SPECIALIST!

Va rog lamuriti-ma: Am 2 procese impotriva unei societati de constructii si a unei banci care in intelegere (exista si un dosar penal!) au pus ipoteca (fara drept de instrainare) pe imobilul vandut, platit si predat mie de 5 luni! Am castigat procesul (civil) de PRESTATIE TABULARA si pe fond si in apel, banca complice cerand recurs! Am castigat procesul (comercial) de ANULARE a IPOTECII pusa fraudulos de banca atat pe fond cat si in apel, banca facand din nou recurs! Dar banca cu pricina (UniCredit) a cerut acum FALIMENTUL societatii! Daca se aproba insolventa, se suspenda cele 2 procese favorabile mie, definitive, dar NU irevocabile? Legea insolventei (art.36) spune ca "De la deschiderea procedurii se suspenda toate actiunile judiciare pt. realizarea creantelor asupra debitorului"! E vorba de creanta aici? Casa inca apartine societatii avand "Intabulare provizorie" in CF in favoarea mea! Multumesc anticipat!
Nu inteleg de ce aveti "intabulare provizorie" daca spuneti ca imobilul a fost vandut, platit si predat dvs. Nu inteleg, casa e cumparata de dvs dar apartine societatii care v-a vandut-o?
Este vorba de un drept real de proprietate, in speta dvs. Eu am avut o speta similara, dosarul nu s-a suspendat desi instanta a invocat din oficiu suspendarea pe L 85. Insa va trebui sa va luptati si daca vor cere suspendarea in cele doua recursuri.
Precontractul de vanzare cumparare prevedea plata a 10% la semnarea acestuia la avocat, 30% la ridicarea in rosu si restul la predarea cheilor, urmand semnarea actului la notar in 30 de zile de la predare, avand stabilit in scris ziua si ora. Dupa predare, in intelegere cu o banca, administratorul a luat credit dublu fata de pretul platit, cu ipoteca pe casa si a plecat cu banii in Dubai, deci nu s-a prezentat la notar. Motiv pentru care am facut plangere penala, impreuna cu alti 27 (se instrumenteaza de 3 ani la Alba Iulia fara inceperea urmaririi penale) si am cerut prestatie tabulara. Procesul dureaza de 3 ani. Pe solutia favorabila a instantei de fond si de apel NU POT decat INTABULARE PROVIZORIE! Banca (UniCredit) amana la maxim procesul si cere FALIMENTUL societatii!
Sunteti in pom si pomul e in aer!
Daca se deschide procedura insolventei la solicitarea bancii( lucru care cu siguranta se va intampla), adm. judiciar desemnat in cauza va denunta antecontractul de vanzare -cumparare al imobilului, iar dvs. deveniti creditor chirografar in procedura( evident daca va inscrieti).
Cu privire la hotararile pe care le aveti in actiunile de carte funciara puteti sa uitati de ele ca nu va vor folosi la nimic.
Sfatul meu: cautati la Tribunalul Alba Iulia( pentru ca pe acolo inteleg ca se petrece actiunea) un avocat specializat in comercial(insolventa) si eventual in dreptul penal al afacerilor.