Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie copil dupa noile reglementari din 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie copil dupa noile reglementari din 2011

Cati bani iau pt. 2 ani la un salariu brut de 1700-1900 ron / luna?
Multumesc.
Indemnizatia se calculeaza ca fiind 70 % din veniturile nete incasate in ultimile 12 luni, care fireste se impart la 12. La salariul dvs brut de 1700-1900, aveti un net de 1300-1500 deci 70 % ar fi intre 910 - 1050 lei....trebuiau date exacte pentru un calcul mai corect.
DOAR_NOI:
Conform OUG 111/2010 indemnizatia lunara pentru CCC se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei sau 3.400 lei, in functie de varianta pe care o alege beneficiarul de CCC (pana la implinirea varstei de 1 an sau 2 a copilului).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane