avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie copil dupa noile reglementari din 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie copil dupa noile reglementari din 2011

Cati bani iau pt. 2 ani la un salariu brut de 1700-1900 ron / luna?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:22, 29 Ianuarie 2011
Indemnizatia se calculeaza ca fiind 70 % din veniturile nete incasate in ultimile 12 luni, care fireste se impart la 12. La salariul dvs brut de 1700-1900, aveti un net de 1300-1500 deci 70 % ar fi intre 910 - 1050 lei....trebuiau date exacte pentru un calcul mai corect.
DOAR_NOI:
Conform OUG 111/2010 indemnizatia lunara pentru CCC se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei sau 3.400 lei, in functie de varianta pe care o alege beneficiarul de CCC (pana la implinirea varstei de 1 an sau 2 a copilului).
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Ianuarie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil iuliana c. iuliana c. Buna ziua, imi puteti spune cat as primi indemnizatia pentru crestere copil daca sunt angajata cu 2 ore? (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru concediul de maternitate apostolmagda apostolmagda as vrea sa intreb ceva: mi-am luat concediu prenatal cum e platit 85%din net sau brut? am un salar de 2125 ron brut ptr cresterea copilului e de 75% net sau ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc pentru sarcina gemelara ssimona_alexandra ssimona_alexandra buna seara. sunt insarcinata in 7 luni si as dori sa stiu daca voi avea dreptul sa iau indemnizatie pt 2 copii in conditiile ca am sarcina gemelara? pot sa ... (vezi toată discuția)