Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru concediul de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru concediul de maternitate

as vrea sa intreb ceva:
mi-am luat concediu prenatal cum e platit 85%din net sau brut?
am un salar de 2125 ron brut
ptr cresterea copilului e de 75% net sau brut?
va multumesc
1. - Indemnizatia pentru concediul de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 zile) este de 85% din baza de calcul.
- Baza de calcul se determinã ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare.

2. Indemnizatia pentru CCC este 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei (si nici mai mare de 3.400 lei sau 1.200 lei, in functie de varianta pentru care optati).