Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... despre notar public...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

despre notar public...

#-o ca sa-ti deschizi notariatul tau ,trebuie sa faci masterul ,in ce domeniu?apoi stagiatura....as dori sa stiu si eu pasii decurgerii unei astfel de cariera...va multumesc
Aflati toate amanuntele din Legea nr. 36/1995 a notarilor publici si a activitatii notariale si de pe siteul Uniunii Notarilor Publici
Nu e nevoie de nici un master.
E nevoie de licenta in drept, apoi sunt 2 variante, fie angajarea ca notar stagiar la un cabinet deja existent, fie prin concurs, dupa 5 ani de vechime in profesii juridice.

De principiu, daca nu aveti un parinte/ruda notar, nu aveti nici o sansa.
Mai multe detalii pe www.uniuneanotarilor.ro