Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se face calculul salariului unui bugetar?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se face calculul salariului unui bugetar?

Din Legea salarizarii unitare am inteles ca pentru anul 2011 ar trebui sa se inmulteasca 765lei cu coeficientul de incadrare care, in cazul unei educatoare, e in functie de vechime in munca, vechime in invatamant, studii, gradul didactic.

Pentru o educatoare debutanta fara vechime si cu studii la nivel liceal coeficientul e 1.35 iar pentru o educatoare cu studii de nivel liceal, grad didactic I si vechime in munca peste 25 de ani coeficientul e 2.75.

Din salariu brut se scade CAS 10.5%, somaj 0.5%, asigurari de sanatate 5.5%, impozit pe sarariu 16% si se adauga deducerea personala de baza care variaza in functie de salariu si de persoanele aflate in intretinere (aprox intre 250lei si 120lei).

Deci salariul net pt educatoare ar trebui sa fie intre 764lei si 1493lei

Ce am inteles eu gresit?
salut!
Cred ca nu ati intels mai multe...

1. Personalul platit din fonduri publice se reincadreaza, incepand cu 1 ianuarie 2011, pe clase de salarizare, pe noile functii, gradatii si grade prevazute de legea-cadru, in raport cu functia, vechimea, gradul si treapta avute de persoana reincadrata la 31 decembrie 2010.
(se incadreaza dar... nu se plateste!)
2. Incepand cu 1 ianuarie 2011, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare, astfel cum au fost acordate personalului platit din fonduri publice pentru luna octombrie 2010, se majoreaza cu 15%.
3. In anul 2011, salariile de baza nu vor fi determinate pe baza valorii de referinta si a coeficientilor de ierarhizare prevazuti de Legea-cadru nr. 284/2010. In aplicarea art. 1 din Legea nr. 285/2010, la data reincadrarii personalului, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare va fi determinat prin majorarea cuantumului avut in luna octombrie 2010 cu 15%.

Azinoapte mi-am facut-o... alba sa sa caut un raspuns din:
1.Legea nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 878 din 28 decembrie 2010
2. Ordinul 77/2011 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice. Ordin nr. 77/2011, ordin nr. 42/2011, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 48 din 19 ianuarie 2011