Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Numele educatoarelor sunt informatii de interes public?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Numele educatoarelor sunt informatii de interes public?

As vrea sa cer niste informatii despre gradinitele de stat (conform Legii nr. 544/2001) si sa le pun pe un site web pe care-l administrez.

- cine se ocupa de fiecare dintre grupele de copii
- ce studii au educatoarele, ce grad didactic si ce vechime in invatamant au
- cate incaperi sunt, cat spatiu in aer liber, ce alte dotari sunt, etc.

E de interes public numele educatoarelor?
Pot fi considerat un reprezentant al mijlocelor de comunicare in masa daca firma are ca obiect de activitate: 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe si 6312 Activitati ale portalurilor web?
In cat timp ar trebui sa primesc informatia?
Cum am dreptul sa cer sau sa primesc informatia: in scris, telefonic, prin email, verbal la fata locului?
eucaleb, utilizator
Aveti nevoie de autorizatie de la Inspectoratul scolar
~ Conținut șters la cerere ~
Din punctul meu de vedere,se solicita liste de salariati de la unitati de invatamant prescolar.
Listele de salariati ,nu cred ca sunt informatii de interes public.
Cred si eu ca trebuie obtinuta o anumita autorizatie.