Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum se calculeaza energia termica la apartament?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum se calculeaza energia termica la apartament?

la noi se fac contracte individuale si as vrea sa stiu la un ap de trei camere dc se calculeaza si holurile si balconul?
Daca nu aveti repartitoare se ia in calcul suprafata utila a apartamentului - fara balcon. Daca in balcon aveti calorifer si este inventariat ca atare, atunci se ia in calcul si balconul. Holul? Care hol?

in contract suprafata utila am 49,68
suprafata logiilor si balcoanelor 3,42

acestea se scad?din sup.utila?multumesc anticipat!
ps.nu am repartitoare
mino2011, utilizator
Vi se calculeaza caldura, ca si celelalte cheltuieli care se impart pe cota-parte indiviza (suprafata) la SU = 49,68 mp.

Am spus fara balcon ca sa intelegeti ca suprafata balconului nu se ia in considerare in definitia suprafetei utile.