avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum se calculeaza energia termica la apartament?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum se calculeaza energia termica la apartament?

la noi se fac contracte individuale si as vrea sa stiu la un ap de trei camere dc se calculeaza si holurile si balconul?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 12:12, 30 Ianuarie 2011
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu aveti repartitoare se ia in calcul suprafata utila a apartamentului - fara balcon. Daca in balcon aveti calorifer si este inventariat ca atare, atunci se ia in calcul si balconul. Holul? Care hol?












in contract suprafata utila am 49,68
suprafata logiilor si balcoanelor 3,42

acestea se scad?din sup.utila?multumesc anticipat!
ps.nu am repartitoare
Ultima modificare: Duminică, 30 Ianuarie 2011
mino2011, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vi se calculeaza caldura, ca si celelalte cheltuieli care se impart pe cota-parte indiviza (suprafata) la SU = 49,68 mp.

Am spus fara balcon ca sa intelegeti ca suprafata balconului nu se ia in considerare in definitia suprafetei utile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suprafata terasa- cota parte? adamar adamar Suntem 4 ap la et3 mansardat , 2 din ele au terasa de 50 mp, al3lea are 34mp.si al4lea are 70 mp... Aceste suprafete ale teraselor, la ch de ... (vezi toată discuția)
Calcul energie termica stef55 stef55 Buna dimineata, Spuneti va rog daca un apartament si-a montat un calorifer pe balcon iar alt apartament si-a anulat caloriferul din bucatarie si l-a montat pe ... (vezi toată discuția)
Caldura la metru patrat laurentiuo laurentiuo stiu ca energia termica (caldura) se imparte la metri patrati pe care ii are fiecare apartament. intrebarea mea este: se imparte si la metrii patrati care ... (vezi toată discuția)