Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Este adevarat ca divortul se face la notar ?
Cum anume ?
In cazul in care ambii soti sunt de acord cu divortul si nu exista copii minori
Cererea se depune de catre ambii soti, iar notarul acorda un termen de 30 zile pentru o eventuala retragere a divortului.
Dupa cele 30 de zile daca nu intervine retragerea, notarul elibereaza certificatul de divort.
In 24 ianuarie 2011 a fost publicat ORDINUL nr.81/C din 13 ianuarie 2011 privind completarea Regulamentului de punere în aplicare a Legii notarilor publici si a activitatii notariale nr.36/1995, adoptat prin Ordinul ministrului justitiei nr.710/C/1995 prin care este reglementata aceasta procedura in fata notarului. Textul integral il gasiti la adresa: [ link extern ]
In esenta este necesar sa existe acordul partilor, sotii sa nu aiba copiii si sa depuneti inscrisurile din documentul indicat.