Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pierd somajul daca imi deschid PFA?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pierd somajul daca imi deschid PFA?

Stie cineva sa imi spuna daca eu in acest moment sunt in somaj si vreau sa imi deschid un pfa voi mai primi in continuare somajul sau nu voi mai avea dreptul la el deoarece sar putea sa am un venit
in momentul in care veti obtine venituri din activitatea PFA se va pune problema de a nu mai indeplini conditiile pentru somaj
ati putea sa imi spuneti care ar fi venitul lunar care nu trebuie depasit pt a beneficia de somaj
Buna seara
Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
b) la data cand realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;*
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizatiei de functionare pentru a desfasura activitati independente sau a certificatului de inmatriculare, conform legii, daca realizeaza venituri lunare mai mari decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;*
Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc la data cand se realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii (PFA), venituri lunare mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare.
Valoarea indicatorului social de referinţă este de 500 lei