avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pierd somajul daca imi deschid PFA?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pierd somajul daca imi deschid PFA?

Stie cineva sa imi spuna daca eu in acest moment sunt in somaj si vreau sa imi deschid un pfa voi mai primi in continuare somajul sau nu voi mai avea dreptul la el deoarece sar putea sa am un venit
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 09:34, 31 Ianuarie 2011
in momentul in care veti obtine venituri din activitatea PFA se va pune problema de a nu mai indeplini conditiile pentru somaj
ati putea sa imi spuneti care ar fi venitul lunar care nu trebuie depasit pt a beneficia de somaj
Buna seara
Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
b) la data cand realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;*
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizatiei de functionare pentru a desfasura activitati independente sau a certificatului de inmatriculare, conform legii, daca realizeaza venituri lunare mai mari decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;*
Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc la data cand se realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii (PFA), venituri lunare mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare.
Valoarea indicatorului social de referinţă este de 500 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj si venituri lunare < 500 lei pe firma ? ramiha ramiha Buna ziua, Legea spune ca: \"Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc [...] la 90 de zile de la data emiterii ... (vezi toată discuția)
Nelamurire legata de ajutorul de somaj CAMELIA D. CAMELIA D. Buna ziua , Momentan nu am un loc de munca si primesc indemnizatie de somaj,si as dori sa-mi spuneti daca in cazul in care as opta pentru un loc de munca ... (vezi toată discuția)
Somaj vs. post de administrator Diana C. Diana C. Buna ziua! Problema la care doresc un raspuns priveste un S.R.L. care momentan are 2 angajati, dintre care unul figureaza in actul constitutiv al ... (vezi toată discuția)