Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit datorie certa - provizion
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

datorie certa - provizion

buna ziua
in anul 2010 societatea la care lucrez a ramas restanta la plata chiriei pentru luna noiembrie si decembrie. intrebarea mea este : pot sa provizionez aceasta datorie? daca da, cheltuiala cu provizionul respectiv este deductibila fiscal?
Conform principiului contabilitatii de angajament Dvs. trebuie sa recunoasteti aceasta cheltuiala cu chiria, chiar daca n-ati platit-o sau daca n-ati primit factura.
Provizion constituiti atunci cand fie suma e incerta, fie exigibilitatea. Nu e cazul Dvs.
Provizioane se constituie pt creante si stocuri, nu pt datorii. Constituirea unui provizion presupune inregistrarea unei cheltuieli pt a anula un venit incert. Daca s-ar constitui provizion pt o cheltuiala cu o chirie pe care o datorati (indiferent daca este deductibila sau nu), s-ar dubla cheltuielile, afectind rezultatul exercitiului (diminuare).
t.simona, utilizator
va multumesc pentru ajutor!
am inteles perfect ca trebuie sa recunosc o datorie in perioada respectiva.

danielconstantin, utilizator