avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intrebare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intrebare

Pot trece in registrul incasari contributiile FNUASS sanatate platite din urma(pe ultimile 5 luni)?Tin sa specific ca in perioada respectiva nu aveam PFA.
Cel mai recent răspuns: aliona_1971 , utilizator 15:10, 31 Ianuarie 2011
Buna ziua
Norme cod fiscal
Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul realizării veniturilor pentru a putea fi deduse sunt:

a) să fie efectuate în interesul direct al activităţii;

b) să corespundă unor cheltuieli efective şi să fie justificate cu documente;

c) să fie cuprinse în cheltuielile exerciţiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite.

Nu puteti deduce cheltuieli pentru care nu ati avut activitate. Puteti trece doar partea aferenta activitatii.
Buna ziua,
se pot face modificari in jurnalul de incasari? daca da, cum. Aceasta chitanta este trecuta in luna oct. 2010.

va multumesc
Ultima modificare: Luni, 31 Ianuarie 2011
aliona_1971, utilizator
sa inteleg ca ati trecut drept cheltuiala deductibila toata suma platita in luna octombrie 2010?
da, am 2 chitante, una cu plata trimestrului 4 si una cu...plata celor 5 luni. Intrepr. individuala am deschis-o in septembrie 2010.
Ultima modificare: Luni, 31 Ianuarie 2011
aliona_1971, utilizator
Ati inchis jurnalul de incasari si plati aferent anului 2010? Ati depus deja declaratia finale pe 2010? daca nu puteti corecta.

Alte discuții în legătură

Corectare eroare cronologica in registrul jurnal incasari si plati a21alex a21alex Buna ziua. Am fost autorizat in urma cu 3 luni ca PFA, cod CAEN 5920 - activitate principala. Folosesc intreg apartamentul proprietate personala si am ... (vezi toată discuția)
Corectii in registru jurnal lory_g lory_g Puteti va rog sa-mi spuneti cum se corecteaza sumele trecute in registrul jurnal I. Lunar in registrul jurnal se trec manual totalul rulajelor ... (vezi toată discuția)
Registru de incasari si plati Maganu Geta Maganu Geta Cum se completeaza? Ce trebuie scris? Ce operatiuni trebuie trecute aici? Trebuie trecuta si factura si val. nirului sau doar val. facturii si ... (vezi toată discuția)