Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... citatie in calitate de parte - privind dosar penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

citatie in calitate de parte - privind dosar penal

Buna ziua,
Anul trecut mi-a fost lovita masina iar autorul a fugit de la locul faptei. Autorul a lovit si alte 4 masini pe langa a mea, si a mai accidentat mortal un pieton. Acum sunt chemata cu citatie la politie, in calitate de parte. Eu intre timp mi-am reparat masina pe CASCO si nu mai am nici o pretentie. Alt aspect important - nu cunosc autorul, masina fiind lovita in parcare la momentul accidentului.
Desi am mai fost odata si am mai dat declaratii, acum sunt chemata din nou, in timpul zilei, intre orele 9 si 15, si mi s-a spus ca nu dureaza mult "3-4 ore". Cu tot cu dus intors e mai mult de jumatate de zi de munca. Intamplarea mai face sa nu pot pleca de la servici. Domnii de la politie mi-au spus ca, conform legii am dreptul la invoire de la servici, este adevarat? Lucrez intr-o multinationala si cand merg la resurse umane sa intreb ceva, se uita la mine de parca as cere marire de salariu. Ma puteti ajuta cu un raspuns, am intr-adevar dreptul la liber pentru prezentare la politie?
in baza citatiei de la politie puteti absenta de la locul de munca. Nici un regulament al mutinationalei nu poate impiedica desfasurarea unei anchete penale.
Trimiteti instantei care a emis citatia,o cerere prin posta sau prin curierat ,cu confirmare de primire,cerere in care inserati instanta,numarul de dosar si termenul.
In cerere aratati ca va mentineti declaratiile date anterior la cercetari si ca nu intelegeti sa va constituiti parte civila deoarece ati fost dezdaunat de firma de asigurari.
Daca veti mai fi citat ulterior,va trebui sa va prezentati.