Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii sal minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

sal minim

una ziua

Referitor la salariul minim pe economie :

Minimul este 700 iar daca aun salariat are liceul terminat i se adauca procentul de 1.2% indiferent ca licelul care l-a terminat nu are nici o legatura cu functia?Dar daca are preofesionala ce salariu va avea?Adik salariatul este incarcator descarcator dar are liceul Ce salariu v-a avea?
Art.40. (1) Salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv 700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
(4) Salarizarea personalului încadrat conform alin. (1), se va stabili ţinând cont şi de standardele ocupaţionale corespunzătoare ocupaţiei respective.
(5) Art.40 din CCMUN 2011-2014 va face obiectul negocierii anuale, conform legii. Pentru anul 2012, grila de ierarhizare din art.40, alin.(2) va avea ca referinţă următorii coeficienţi minimi de ierarhizare:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,2.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,2;
2. postliceală – 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,5.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 2.
asta stiu si eu .Eu intrebam daca un salariat are liceul terminat in mate-fizica iar el lucreaza ca incarcator descarcator se incadreaza la muncitor necalificat sau la b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;

Poate acum m-am facut inteleasa

Nu are importanta ce a terminat. Important este ce prevede ca si studii jobul respectiv, ce e trecut ca cerinta la studii in fisa postului.
Problema lui daca e prea calificat sau are studii peste postul respectiv.
Multumesc frumos
dar s-a aprobat contractul colectiv de munca la nivel national?? si daca da in ce monitor oficial??
multumesc frumos