avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1052 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general angajarea
Discuție deschisă în Contabilitate în general

angajarea

de curand am deschis o firma iar cu data de 1.02.2011 am primul angajat. care sunt pasii care trebuie sa-i urmez si ce trebuie sa fac cu programul revisal.
multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 13:04, 31 Ianuarie 2011
Buna ziua.
daca incepe lucrul pe 01.02.2011, atunci trebuie obligatoriu sa il inregistrati in REVISAL de astazi.

Referitor la pasi.

1. Cerere de angajare
2. CV
3. Adeverinta medicala - apt pentru jobul........
4. Semneaza ca a luat la cunostinta de prevederile regulamentului intern dupa ce il citeste
5. Semneaza fisa postului
6. Semneaza contractul in 2 exemplare
7. aduce restul de acte necesare completarii dosarului de personal conform legii.
Ultima modificare: Luni, 31 Ianuarie 2011
Popa Adrian, Contabil
trebuie parola de la ITM pt trimiterea on line.Trebuie declaratia 010 cu luarea in evidenta ca platitor de impozit pe salarii si contributii la bugetul asig soc si fondurile speciale, deocamdata
Eu am raspuns din punctul de vedere al resurselor umane, colega de sus a completat foarte bine cu restul.
Daca ati obtinut de la ITM "nume utilizator" si "parola" pentru revisal, procedati la inscrierea angajatului si transmiteti la ITM, cel tarziu cu o zi anterior date de incepere a luccrului, adica azi. Daca nu, va trebui sa le solicitati de la ITM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am un angajat cu conventie, ce trebuie sa fac? ANTIANA INDREI ANTIANA INDREI am o angajare cu conventie (a terminat masteru) ce pasi trebuie sa urmez, nu am parola de la itm, unitatea nu a mai avut angajati de mult, contractul trebe ... (vezi toată discuția)
Despre angajare criselen criselen cu data de 01.02.2011 fac prima angajare. Ce documente trebuie sa intocmesc? Care sunt primele lucruri elementare care trebuie sa la fac? Astept raspuns ... (vezi toată discuția)
Transmiterea revisalului in 09.08.2011 Andrei Gica Andrei Gica Daca din 01.08.2011 si pana in 08.08.2011 inca se mai transmitea la ITM versiunea veche de revisal, astazi in 09.08.2011 trebuie deja sa lucrez si sa transmit ... (vezi toată discuția)