Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general angajarea
Discuție deschisă în Contabilitate în general

angajarea

de curand am deschis o firma iar cu data de 1.02.2011 am primul angajat. care sunt pasii care trebuie sa-i urmez si ce trebuie sa fac cu programul revisal.
multumesc
Buna ziua.
daca incepe lucrul pe 01.02.2011, atunci trebuie obligatoriu sa il inregistrati in REVISAL de astazi.

Referitor la pasi.

1. Cerere de angajare
2. CV
3. Adeverinta medicala - apt pentru jobul........
4. Semneaza ca a luat la cunostinta de prevederile regulamentului intern dupa ce il citeste
5. Semneaza fisa postului
6. Semneaza contractul in 2 exemplare
7. aduce restul de acte necesare completarii dosarului de personal conform legii.
Popa Adrian, Contabil
trebuie parola de la ITM pt trimiterea on line.Trebuie declaratia 010 cu luarea in evidenta ca platitor de impozit pe salarii si contributii la bugetul asig soc si fondurile speciale, deocamdata
Eu am raspuns din punctul de vedere al resurselor umane, colega de sus a completat foarte bine cu restul.
Daca ati obtinut de la ITM "nume utilizator" si "parola" pentru revisal, procedati la inscrierea angajatului si transmiteti la ITM, cel tarziu cu o zi anterior date de incepere a luccrului, adica azi. Daca nu, va trebui sa le solicitati de la ITM.