Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata contributiilor sociale de catre angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata contributiilor sociale de catre angajator

Daca angajatorul nu plateste contributiile la Sanatate, Pensii, Somaj, chiar daca acestea au fost retinute angajatulului, il afecteaza pe angajat?
Daca da, cum?

Va rog sa imi dati si baza legala, oricare ar fi raspunsul.

Multumesc mult,
O zi buna
Il afecteaza si inca foarte rau.Dupa parerea mea nevirandu-se contributiile-viramentele...salariatii lucreaza "la negru"....Iar salariatul nu va beneficia de nimic in cazul unei eventuale desfaceri a cim.
Iar in ceea ce priveste baza legala,fiind vorba de ceva ilegal(contributiile sunt retinute dar nu sunt virate unde ar trebui)...aceasta nu exista.Cinstit ar fi sa se respecte reglementarile Codului Fiscal.
Art. 6. - Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 3 ani sau cu amenda retinerea si nevarsarea, cu intentie, in cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentand impozite sau contributii cu retinere la sursa (Legea nr. 241 / 2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale)