Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casatoria cu un cetatean strain
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casatoria cu un cetatean strain

Buna seara!Ma bucur ca am descoperit acest forum si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat.Daca ma casatoresc in Grecia cu un barbat de origine Iranian(religie ortodox) iar lucrurile nu merg bine in viitor ,unde pot divorta in tara la noi sau trebuie sa revin in Grecia?
daca locuiti o perioada impreuna la noi si daca va inregistrati casatoria la starea civila puteti divorta si la noi
competenta judecarii cererii de divort este urmatoarea:
a.cerera de divort este de competenta instantei in circumscriptia careia se afla ultimul domiciliu comun al sotilor,sub conditia ca macar unul dintre soti sa mai locuiasca in circumscriptia instantei respective;
b.in cazul in care sotii nu au domiciliu comun ori nici unul dintre ie nu mai locuieste in circumscriptia instantei in care se afla cel din urma domiciliucomun,competenta apartine instantei in care isi are domiciliu paratul;
c.in situatia in care paratul nu are domiciliul in Romania ,este competenta instanta in circumscriptia careia isi are domiciliu reclamantul
Este obligatorie inregisrarea casatoriei si la noi in tara pentru ca el sa aiba aceleasi drepturi ca si mine?ex:dreptul de a calatori in Europa(el locuieste de 8 ani in Europa dar nu a obtinut cartea verde)

Va multumesc!
Multumesc mult pentru raspunsuri!
daca se va pune problema divortului la un moment dat, pt. a putea divorta in romania tb. :
1. sa va pastrati cetatenia romana si casatoria sa se oficieze in tara ( deci nu transcrisa)
2.sau sa locuiti anterior introducerii actiunii de divort, in romania, cel putin un an de zile .
3. sau, domiciliul sotilor sa fie in romania . (ultimul domiciliu comun ).