Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu unul dintre parteneri cu cetatenie straina
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu unul dintre parteneri cu cetatenie straina

casatoria s-a facut in buc,intre timp s-au separat si unul dintre soti are cetatenie belgiana pot divorta in belgia?
Pot divorta la instanta ultimului lor domiciliu comun.
Cererea de divorţ este de competenţa instanţei în circumscripţia căruia se află cel din urmă domiciliu comun al soţilor. Dacă soţii nu au avut domiciliu comun sau dacă nici unul din soţi nu mai locuieşte în circumscripţia instanţei în care se află cel din urmă domiciliu comun, instanţa competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are domiciliul pârâtul, iar când pârâtul nu are domiciliu în ţară, este competentă instanţa în circumscripţia căreia îşi are domiciliul reclamantul.