Forum Discuţii juridice Executare silită executare vs suspendare
Discuție deschisă în Executare silită

executare vs suspendare

pot executa silit o firma care a cerut suspendarea activitatii pentru 3 ani?
exact cat sa mi se prescrie dreptul de a pune in executare hotararea
IN TERMENI GENERALI !
Daca ati incheiat un contract cu prestatiuni succesive, puteti cere executarea obligatiilor pana la suspendarea activitatii societatii, apoi discutati despre cu totul altceva - daune contractuale, penalitati, etc.....
Daca ati incheiat un contract care si-a epuizat termenul dar debitorul nu si-a indeplinit obligatiile, puteti trece la executare....
Apelati, daca merita cuantumul creantei pe care o aveti in contra societatii debitoare, la un consilier juridic sau avocat. Este o actiune pe OG. 119/2007 sau OG. 5/2006 care presupune indeplinirea multor particularitati de forma ale relatiei comerciale dintre dvs si debitor.
Am scris gresit anul pentru OG. 5, corect este OG.5/2001.

O.G. nr. 5/2001 privind procedura somatiei de plata, cu modificarile si completarile ulterioare, si O.U.G. nr. 119/2007 privind masurile pentru combaterea întârzierii executarii obligatiilor de plata rezultate din contractele comerciale, aprobata cu modificari prin Legea nr. 118/2008, act normativ de transpunere în legislatia româna a Directivei nr. 2000/35/CE4 privind combaterea întârzierii platilor în tranzactiile comerciale, etc, etc.....
Daca sunteti tot comerciant va incadrati cel mai bine pe OG. 119, daca sunteti pers. fizica mergeti pe og. 5 . Taxa de timbru e doar 39 de lei, daca nu ma insel. Sa nu actionati in civiv. Platiti taxa de timbru la valoarea creantei cerute.
am deja sentinta pe calea ord119/2007 pronuntata in data de 25.01.2011
firma a cerut suspendarea pe 23.12.2010
Ordonanta de plata emisa in temeiul OG. 119/2007, este executorie de drept.
Solicitati-i unui executor judecatoresc punerea acesteia in executare.
Suspendarea e efect a intreruperii temporare a activitatii, nu efect al neplatii datoriilor exigibile.
Luati ca tema executiile fiscului. Acesta ce face ? Nu cred ca asteapta inceperea activitatii unei societati. Si daca nu mai incepe?