Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad

Anul trecut am implinit zece ani de vechime in munca si, cel putin teoretic, trebuia sa fiu promovat din gradul asistent treapta I in gradul principal treapta III. Nu s-a intamplat acest lucru, deoarece am vazut o hartie scrisa prin care era foarte clar precizat ca, din cauza lipsei de fonduri financiare, nu se face nici un fel de promovare in anul 2010.
Intrebarea mea este: cat este de legal?, deoarece in acelasi an, respectiv 2010, la alte institutii s-a promovat fara probleme.
Va multumesc.
"hartia scrisa" trebuia sa aiba si o motivare juridica.
Pentru ca in 2010 am organizat prompvari in clasa, grad profesional si treapta la "toata lumea" (care indeplinea conditiile), am citit cam tot ceea ce tinea de promovare.
Eu nu stiu sa fi dat de sintagma din cauza lipsei de fonduri financiare ca impediment in promovare...

Deci, unde scrie?

In conformitate cu prevederile Legii nr. 188/1999 privind Statutul funcţioanrilor publici (r2), cu modif. si complet. ulterioare, pt. activitatea desfasurata, functionarii publici au dreptul la un salariu, in consecinta functia publica pentru care se organizeaza concurs trebuie sa fie finantata.
Daca s-a intocmit si planul de ocupare a functiilor publice la termen, atunci finantarea trebuie sa existe.

Darie Tudor, utilizator
Concursul sau examenul de promovare în gradul profesional se organizează de autoritatea sau instituţia publică, în limita funcţiilor publice rezervate promovării, cu încadrarea în fondurile bugetare alocate.
În conformitate cu prevederile Legii nr. 188/1999 privind Statutul funcţioanrilor publici (r2), cu modificările şi completările ulterioare, pentru activitatea desfăşurată, funcţionarii publici au dreptul la un salariu, în consecinţă funcţia publică pentru care se organizează concurs de recrutare trebuie sa fie finanţată.
scuzati, va rog
funcţia publică pentru care se organizează concurs sau examen de promovare trebuie sa fie finanţată.