Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Denunt calomnios

De curand am o problema serioasa la serviciu si mai exact banuiesc un coleg ca, dorind sa faca rau unui alt coleg, probabil si mie totodata, a mers la organele DGA si a facut o petitie, plangere penala precum ca celelalt coleg savarseste infractiuni de coruptie iar eu il protejez. Fapta in ceea ce ma priveste este complet falsa, de acuzatiile celuilalt coleg nu stiu nimic, dar in schimb sfatuiti-ma va rog ce sa fac sau cum sa fac sa raspunda penal pt denuntul facut in legatura cu persoana mea. Nu e corect sa ma tareasca printr-o asemenea mizerie, mai ales ca sunt ofiter de cariera. Vreau sa ii fac plangere penala, dar nu sunt sigur ca el este. Eu cred ca este f posibil ca el sa fie si vreau sa gasesc o modalitate sa il identific oficial si sa il faca sa inceteze sa isi mai bata joc de oameni. Multumesc, astept sfaturile dvs.
Fiind politist stiti cat de greu este ca un avocat sa aiba acces rapid la un dosar de la DGA.
Acces va avea dar...destul de greu...
Sfatul meu ar fi sa va angajati un avocat...dar...nu cred ca ar fi chiar util care sa se bazeze pe relatii...
Incercati sa va cautati un avocat care sa stie sa insiste la un mod in care sa poata ajunge la dosar in mod legal.

Trebuie sa aveti rabdare.
Pana la urma veti putea face ceea ce doriti dar probabil acum daca dosarul de abia se afla in primele cercetari nu se poate face nimic.
Trebuie actionat cu rabdare.
Dvs. nu o sa va permita sa aflati decat invinuirea daca veti fi pus sub invinuire...evident.
Este bine sa aveti insa grija ca si daca sunteti nevinovat puteti avea probleme...neasteptate.

avocat Claudiu Lascoschi
Buna seara,
Inteleg stresul emotional la care sunteti supus fara vina,din diferitele motive ale unui coleg.Inteleg si ca nu sunteti absolut sigur ca acel coleg este si cel care va provoaca acest neajuns,de a va "tiri printr-o astfel de mizerie" cum indreptatit spuneti.
Procedati foarte bine ca va informati ce anume puteti face,pentru a-l trage la raspundere pe cel vinovat de "denunt calomnios".
Eu,sunt de parere ca ar trebui sa mai asteptati putin,pentru a va convinge 100% de identitatea persoanei respective.
Dvs. sunteti in masura sa hotariti.
pana nu se solutioneaza dosarul,nimeni nu il poate acuza pe cel care a depus plangerea,pentru denunt calomnios.
Da, trebuie stiut cine te acuza ca sa il acuzi.
Dar...pana nu stii ce a declarat...e foarte greu sa il acuzi...

Nimic nu este imposibil in astfel de situatii.
Spre exeplu, am formulat o plangere penala pentru denunt calomnios pana sa se finalizeze dosarul...
Deci...orice este posibil.
Dosarul cu denunutul calomnios este inca in lucru...dar nu am delegatie si sa ma ocup mai departe.
Am avut delegatie doar pentru depunerea plangerii penale.Plangerea penala seamana cu un rechizitoriu...

Dosarul au vrut sa il finalizeze rapid si se spune ca s-a finalizat dar...nu s-a facut comunicarea solutiei...ceea ce inseamna ca nu este inca finalizat.
S-au grabit sa il finalizeze dar numai pentru a nu se mai exercita...dreptul la aparare...

Au invocat ca s-a dat solutie intrucat presiunea crestea din zi in zi...dar...nu exista nicio dovada ca s-a finalizat...

Sunt situatii si situatii...
frank_kvitta a scris:

pana nu se solutioneaza dosarul,nimeni nu il poate acuza pe cel care a depus plangerea,pentru denunt calomnios.

Acesta este adevarul,nu aveti ce intreprinde pana la terminarea cercetarilor organelor anticoruptie din ministerul dvs.
Pentru a formula o plangere penala trebuie sa existe o ordonanta de S.U.P
Pana in prezent ati fost chemat pentru declaratii de catre ofiterii DGA ?
V-au fost aduse la cunostinta acuzatiile ?