Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... aport capital social
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

aport capital social

Ce parere aveti in legatura cu aportul in natura la capitalul social referitor la o firma din UE.? Aportul consta intr-un imobil(teren+constructie), proprietatea unui cetatean roman, care aduce acest imobil in capitalul social al firmei straine. Ce lege se aplica acestei tranzactii? In ce fel este afectat dreptul de proprietate?
Buna seara, in mod evident se aplica legea societatii catre care se face aportul, deci legea acelei tari din UE. Acea lege stabileste in ce mod se determina valoarea aportului, obligatia sau nu a evaluarii lui de catre un expert etc.
E corecta aseveratia anterioara. Si mai zic: dreptul proprietatii este afectat dpv titularitatea, este dupa aporturi ai un tert, dpv solemnitate, adica ar trebuie sa se fie autentic, notarial, ar fi supuse la plata taxele romaniei la vanzari, si nu in ultimul rand registral, ar trebuie sa se inscrie la carta funciara.