Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anexa 6 - stagiul complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anexa 6 - stagiul complet de cotizare

Buna dimineata,
Revin cu o intrebare...
In anexa 6 , stagiul complet de cotizare se refera la intreaga vechime in munca pt care s-a platit contributia sau la vechimea corespunzatoare incadrarii ca functionar public cu statut special (admin. penitenciarelor)? Adresez aceasta intrebare intrucat in perioada 1.09.1985-01.04.1991 am fost incadrata ca civil intr-un penitenciar si ulterior datei de 1.04.1991 si pana in prezent am fost incadrata ca militar apoi ca functionar public cu statut special. (HG 1294 considera ca si perioada de "civil" este considerata ca "munca in conditii speciale" )
Va multumesc pt lamuriri si pt rabdare

Stagiul complet de cotizare este fixat prin lege.Stagiul complet de cotizare din anexa 6 este in crestere de la 20 de ani(ianuarie 2011) la 30 de ani(ianuarie 2030)La el se rapoteaza punctajul mediu anual.Adica total puncte pe intreaga activitate se imparte la stagiul complet de cotizare,rezultand punctajul mediu anual.
Carp Mircea, utilizator
Buna seara cu mii de scuze...se pare ca nu am formulat explicit intrebarea...:(
Reformulez: stagiul complet de cotizare, din anexa 6, se refera la perioada in care am avut DOAR calitatea de functionar public cu statul special sau la intreaga perioada pentru care am platit contributie la fondul de pensii?
Argumentez: nascuta in mai 1965, vechime totala de 27 ani si 8 luni din care 2,1 ani in conditii normale de munca si 25,7 ani in conditii speciale, penitenciar (5,7 ani ca civil si 20 ani ca militar/functionar public cu statul special). Din cate reusesc sa inteleg citind legea 263 cu tabelul 2 si anexa 6 #-o , as putea beneficia de pensionare in limita de varsta...De fapt cam aceasta ar fi intrebarea...ma pot pensiona pentru limita de varsta?
Va multumesc pt rabdare!
popacarmen, utilizator
Daca aveti 25 de ani in conditii speciale,beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 12 ani si 6 luni(tabelul 2)din 58 ani si 2 luni(anexa 6).Asadar 58 ani si 2 luni -12 ani si 6 luni=45 ani si 8 luni.Ceea ce inseamna ca la acest moment indepliniti conditiile pentru limita de varsta.Total puncte pe intreaga activitate se va inmparti la 26 ani si 3 luni(stagiul complet de cotizare cerut de lege,pentru cei nascuti in mai 1965 in anexa 6).Rezultatul impartirii este punctajul mediu anual.
Va multumesc frumos pentru precizari !
d-na popacarmen

Trebuie totusi sa va lamuriti daca perioada lucrata in grupa I in penitenciar ca personal civil (5 ani si 7 luni), cand nu aveati statut de militar, se considera ca perioada lucrata in conditii speciale, pt ca in caz contrar reducerea varstei de la 58 de ani si 2 luni se face numai cu 10 ani (jumate din 20), in aplicatia art 158 al Legii 263 din 2011

"Art. 158. -(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001."