avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... AS DORI SA ADAUG CA TITULAR PE CINEVA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

AS DORI SA ADAUG CA TITULAR PE CINEVA

DETIN UN II ( INTREPRINDERE INDIVIDUALA ) PE ACTE FIIND TRECUT DOAR EU,AS DORI SA-L TREC PE ACTE SI PE BAIATUL MEU. SE POATE ? NU AS DORI SA SCHIMB ACTELE CI DOAR SA TREC LA ADMINISTRATOR SI O ALTA PERSOANA,CUM SE POATE FACE ?
VA MULTUMESC !
Cel mai recent răspuns: ContSters193035 , utilizator 05:48, 19 Februarie 2011
Se poate incadra ca salariat cu contract individual de munca.
EU AS DORI SA FIE PARTENER CU DREPTURI EGALE SI LEGAL CU MINE ,NU SALARIAT.....
Ultima modificare: Miercuri, 2 Februarie 2011
ContSters78669, utilizator
Infiintati o Intreprindere Familiala.
Întreprinderea familială se constituie printr-un acord de constituire, încheiat de membrii familiei în formă scrisă, ca o condiţie de validitate. Acordul de constituire va stipula numele şi prenumele membrilor, reprezentantul, data întocmirii, participarea fiecărui membru la întreprindere, condiţiile participării, cotele procentuale în care vor împărţi veniturile nete ale întreprinderii, raporturile dintre membrii întreprinderii familiale şi condiţiile de retragere, sub sancţiunea nulităţii absolute.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Februarie 2011
George David, Contabil
CRED CA SIGUR NU AM FOST EU DESTUL DE EXPLICIT........
EU AM INFIINTATA O INTREPRINDERE INDIVIDUALA DIN 2005,UNDE SUNT SINGUR PROPRIETAR ! ACUM VREU SA TREC SI COPILUL PE ACTE PT. A FI 2 PROPRIETARI,DAR NU AS MAI VREA SA SCHIMB ACTELE,INFIINTAND O ALTA INTREPRINDERE INDIVIDUALA,CI AS DORI CA PE ACTE PE ACTUALA II,SA-L TREC SI PE COPIL. SE POATE ?
MOLDOVANU DINU a scris:

DETIN UN II ( INTREPRINDERE INDIVIDUALA ) PE ACTE FIIND TRECUT DOAR EU,AS DORI SA-L TREC PE ACTE SI PE BAIATUL MEU. SE POATE ? NU AS DORI SA SCHIMB ACTELE CI DOAR SA TREC LA ADMINISTRATOR SI O ALTA PERSOANA,CUM SE POATE FACE ?
VA MULTUMESC !

Alte discuții în legătură

Infiintare asociatie familiala elenadima2009 elenadima2009 as dori sa stiu daca infiintand o asociatie familiala am dreptul de a angaja alte persoane in afara membrilor familiei,daca pot avea mai multe domenii de ... (vezi toată discuția)
Transformare i.i. în i.f. 6762 6762 Buna ziua! Pot.transforma un ii intr.un if? Multumesc! (vezi toată discuția)
Procente participare in intreprindere familiala cotmro cotmro in cadrul unei intreprinderi familiale cu 2 asociati, care sunt procentele limita pentru fiecare dintre asociati ? Se poate ca unul din asociati sa aiba 100% ... (vezi toată discuția)