Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Dreptul la inregistrari audio/video in locuri publice, ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Dreptul la inregistrari audio/video in locuri publice, institutii publice, companii ale statului

Care sunt drepturile/obligatiile unui cetatean de a realiza inregistrari audio/video (de ex. camera ascunsa) in locuri publice, institutii publice, companii ale statului, etc... in vederea dovedirii unor abuzuri, fapte ilicite, etc. si folosirea acestora (publicare pe internet, mass-media, prezentare in fata instantei)?
Care lege/hotarare reglementeaza aceste cazuri, ce conditii trebuie sa se indeplineasca in vederea realizarii in conditii legale a inregistrarilor de acest gen?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile Dvs! =D>
Pentru inceput puteti consulta urmatoarea lege: L.677 / 2001 !
De asemena puteti consulta si site-ul ANSPDCP !
De asemena:Legea 333/2003 si HG1010/2004,Legea nr. 40/2010 - privind modificarea şi completarea Legii nr. 333/2003
Cat despre admiterea in instanta....pe penal: dispoz.art.91/1 si 91/6 c.pr.pen ,iar intr-o cauza civila este extrem de greu sa ti se ia in considerare astfel de probe!
Oricum sunt mai multe de discutat ,sper ca si alti colegi de forum sa-si spuna parerile!
quiras, utilizator