Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... inregistrare video in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

inregistrare video in instanta

In sala de judecata exista atentionarea privind inregistrarea sedintelor. Este vorba de o inregistrare audio-video a ceea ce se intampla pe parcursul derularii sedintelor in instanta? Cum se poate obtine o copie dupa inregistrarea legata de un proces in care sunt implicata, atat timp cat avand avocat nu sint in toate cazurile prezenta, ci doar reprezentata?
multumesc celor ce raspund !
Buna ziua!
In opinia mea, camerele respective sunt instalate in conformitate cu prevederile Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor, republicata si, implicit, a Normelor Metodologice din 11 aprilie 2012 de aplicare a Legii nr. 333/2003.
Puteti avea acces la inregistrari justificat, in conditiile specificate in textele mentionate mai sus, coroborate, dupa caz, cu prevederile Legii 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date.
O solicitare nejustificata, doar din "curiozitate", nu vad cum sa aiba succes.
In plus, din cunostintele mele, camerele respective efectueaza doar inregistrari video, nu si audio.

Spor si voie buna!