Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cas
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cas

cum se calculeaza cas salariat si cas angajator, in cazul in care exista si concedii medicale? se raporteaza la salariu mediu brut de 2022, sau la salariu minim brut de 670 lei ?
la 2022 lei
angajat-Baza = ciştigul brut realizat+ 35%*(salmediu/nrzl)*nrzlcm -Plafonat la 5*salmediu
angajator = ciştigul brut realizat+ 35%*(salmediu/nrzl)*nrzlcm-Plafonat la nr. asigurati*5*salmediu
CAS angajator se raporteaza la 2022,iar CAS asigurat la 670.