Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cumparaturi pe Ebay,shipping, taxe vamale, taxe ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cumparaturi pe Ebay,shipping, taxe vamale, taxe postale, tva....

Am cumparat niste pandantive si cercei de argint si doua ceasuri de mana vechi, am platit valoarea lor 830 dolari + 70 dolari shipping + 33 taxa de paypal, toate bune si frumoase...PANA ajunge coletul in Romania la Posta romana.
Taxe vamale
Taxe postale pentru ca a circulat in Romania
TVA.
Ce-i de facut oameni buniii????!!!
ContSters169673, utilizator
Mai cumpar si eu din SUA apeland la intermediari pentru ca nu prea livreza in Romania. www.viaddress.com sunt ok, nu au taxa de inscriere sau comision lunar. Am stat cateva zile pe net sa gasesc oferte, am comandat, iar cei de la viaddress asteapta sa vina toate coletele la ei si apoi imi trimit mie doar un colet. asa ca platesc practic transportul sua - romania o singura data
Sa inteleg ca daca am cumparat un ceas din Hong Kong de 12.99 USU=9.97 Euro nu mai platesc nimic? Multumesc anticipat