Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actiuni la purtator la S.A.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actiuni la purtator la S.A.

S.A. cu astfel de actiuni este de tip deschis / inchis? Stie cineva vreun act normativ de reglementare in cauza? Multumesc
sunt mai multe acte normative in acest sens. O societate comerciala,pentru a putea fi incadrata in societate de tip deschis sau inchis,respectiv de a fi incadrata pe o piata reglemenata sau nu,trebuie sa indeplineasca anumite conditii impuse de regulamentele CNVM. Eventual reveniti cu numele societatii pentru a va indruma pertinent si obiectiv.
Actul normativ care reglementeaza tipul societatii este doar actul constitutiv al societatii si legea 31/90.

O societate pe actiuni este considerata ca fiind inchisa daca se impun prin actul constitutiv anumite restrictii la transferul/vanzarea/instrainarea actiunilor.

La SA cu actiuni nominative, numele actionarilor se inscrie in registrul actionarilor, astfel incat la instrainarea actiunilor este obligatorie inscrierea in registru.
Daca actul constitutiv prevede restrictii, atunci societatea are dreptul sa refuze inscrierea in registru, actionar (cu toate drepturile si obligatiile) ramane cel ce a incercat sa vanda, se poate vorbi de o societate inchisa.
Daca actul constitutiv nu contine restrictii la transmiterea actiunilor, atunci societatea este una de tip inchis.

Actiunile la purtator indica clar ca societatea este una de tip deschis, actiunile se transmit simplu, fara nici un fel de restrictii, societatea nu va stii niciodata cine sunt detinatorii actiunilor.
Actul constitutiv nu va contine nici un fel de restrictii intru-cat nu se poate exercita nici un control, si nici nu ar avea nici o logica, deoarece pentru a se putea exercita un control legislatia a oferit varianta actiunilor nominale.

In ceea ce priveste tranzactionarea pe o piata reglementata, este clar ca societatea trebuie sa fie una deschisa, dar se pot tranzactiona atat actiunile nominale cat si cele la purtator.
C-tin, utilizator