Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... daune morale
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

daune morale

in cazul unui accident rutier,soldat cu decesul unei persoane cine e responsabil de daunele morale si materiale : asiguratorul,inculpatul sau ambii ?
fiecare are partea lui de raspundere ...depinde de mai multe situatii estre mult de vorbit
Asiguratorul nu poate fi responsabil de deces,daune materiale...
Persoana asigurata este responsabila dar are o asigurare care acopera anumite riscuri.
Calitatea societatii de asigurare in procesul penal este aceea de asigurator de raspundere civila.Acopera prejudiciul cauzat de catre asiguratul sau, in temeiul contractului de asigurare.
asiguratorul acopera prejudiciul produs de asigurat deci,asiguratul va raspunde......doar cu o pedeapsa cu suspendare ?
Despagubirile morale se pot solicita societatilor de asigurari in cazul tuturor asigurarilor de raspundere civila, inclusiv cele auto (RCA), dar si in cazul celor de malpraxis, care au o astfel de clauza.
In ceea ce priveste reglementarile care guverneaza asigurarea obligatorie RCA in Romania, in Ordinul nr. 8 / 16.06.2008 al presedintelui CSA, la Art. 24, alin. 3. Pentru vatamari corporale si decese, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial produse in unul si acelasi accident, limita pentru daunele produse pe teritoriul Romaniei , pentru anul 2010 limita de despagubire pentru aceste riscuri se stabileste la un nivel de cel putin 2.500.000 euro, echivalent in lei la cursul de schimb al pietei valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Nationala a Romaniei.