Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Buna seara.Sant nascut la data de 01.09.1952,si am o vechime in munca de 37 ani,din care 3ani,2luni,27zile gr.1(100%) si 18ani,9luni gr.2(100%).Mentionez ca sant pensionat gradul 2 invaliditate din 2008. Cand am dreptul la pensia pentru limita de varsta. Mi sa raspuns ca pentru anii din grupele 1 si 2(21ani,11luni ,27 zile) am o reducere de 4 ani si 6 luni din varta standard si ca datorita lipsei a 3 zile nu beneficiez de cei 5 ani de reducere,drept pentru care va rog foarte mult sa-mi spuneti si sa ma indrumati daca e vreo solutie sa mai pot obtine acele 3 zile.Va multumesc.Cu respect

Nu este si nici nu mai poate fi, fiind pensionat gr.2 nu aveti drept de munca.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la limita de varsta.Aceasta va fi la 60 de ani si 6 luni.Parerea mea personala este ca cele 6 luni de pensie de invaliditate va va ajuta sa mai castigati cativa lei la pensia de limita de varsta.Pensia de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei la limita de varsta.