avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drept la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drept la pensie

Buna , as dori sa stiu cand am dreptul la pensie ,sant nascut in 12 ianuarie 1959 si pana in 1aprilie 2001 am 21ani 3luni 8zile de gr.2 cu 100% iar din 1apr 2001 pana in momentul actual am cotizatia platita.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Lamax , utilizator 17:26, 14 Aprilie 2014
Anii de grupa mai aduc:
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani si 3 luni(3 luni/an).
O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare(65)
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 4,5%.
Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcularea varstei de pensionare aiftincai aiftincai Va rog frumos sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie avand urmatoarea situatie: -barbat,nascut in 8 10 1959 avand urmatorul stagiu de munca : - ... (vezi toată discuția)
Pensionare mariamaria52 mariamaria52 barbat nascut pe 17.03.1958,ani lucrati 31 din care 21 si 9 luni gr a-ll-a cand poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipat partiala Barbusiion Barbusiion Sunt nascut in 8.08.1957,am o vechime de 36ani,6 luni si 12 gr 2 11 ani 11luni si12 zile. Cand ma pot pensiona partial anticipat,penalitate %. VA MULTUMESC, (vezi toată discuția)