Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drept la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drept la pensie

Buna , as dori sa stiu cand am dreptul la pensie ,sant nascut in 12 ianuarie 1959 si pana in 1aprilie 2001 am 21ani 3luni 8zile de gr.2 cu 100% iar din 1apr 2001 pana in momentul actual am cotizatia platita.
Va multumesc !
Anii de grupa mai aduc:
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani si 3 luni(3 luni/an).
O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare(65)
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 4,5%.
Va multumesc !