Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar pensie

Doresc informatii privind intocmirea unui dosar de pensie. Acte necesare, temei legal si termen de depunere.
Stimate domn e diferenta mare in ceea ce va doriti si anume ca ....pentru intocmirea dosarului sunt acte diferite ptr pensie anticipata...pensie la limita de varsta ..pensie partial anticipata , pensie de boala etc etc...etc....Aveti aici ceva orientativ...
Acte necesare pentru depunerea dosarului de pensie pentru limita de varsta
• cerere pentru înscrierea la pensie pentru limita de varsta
• carnetul de munca (original si copie);
• carnetul de asigurari sociale (original si copie);
• alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu
realizata în alte sectoare de activitate;
• livretul militar (original si copie);
• diploma de studii (original si copie), adeverinta sau foaie matricola (original si copie)
din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, precum si
certificarea absolvirii acestora;
• pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în
strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul român;
• adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul
colectiv/individual de munca;
• adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
• dovada certificarii stagiului de cotizare;
• procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
• adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
• acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, Legii nr.
42/1990 etc.;
• declaratie pe proprie raspundere ca solicitanta a nascut si crescut 3 sau mai multi
copii pâna la vârsta de 10 ani;
• certificatele de nastere ale copiilor (original si copie)
• alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
Acte necesare pentru depunerea dosarului de pensie anticipata
• Cerere pentru înscrierea la pensie anticipata
• carnetul de munca (original si copie);
• carnetul de asigurari sociale (original si copie);
• alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca
• adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul
colectiv/individual de munca pentru perioada 01.04.1992-01.04.2001;
• adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
• dovada certificarii stagiului de cotizare;
• procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
• adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
• alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
Cunoasteti bine subiectul, am sa va rog sa ma lamuriti si pe mine ce trebuie sa contina un dosar pt. pensionare medicala .

Multumesc